Nadwyżki finansowe w budżecie to bardzo miła rzecz. Przeważnie po pewnym czasie zaczynamy jednak się zastanawiać co zrobić z oszczędnościami, których nie potrzebujemy na bieżące wydatki. Ogólnie istnieje wiele sposób na ich zainwestowanie. W tym tekście przedstawimy sposoby bezpieczne i przyszłościowe, które nie niosą ze sobą ryzyka i które dadzą profity za pewien czas — a nie będą traktowane jako doraźne pomnażanie pieniędzy.

Emerytura

Pierwszym sposobem na spożytkowanie nadwyżek finansowych, które posiadamy, jest pomyślenie o emeryturze. Obecnie na rynku istnieje wiele opcji, które możemy wykonać w tym kierunku. Wiele osób nie myśli również o takim celu, skupiając się na życiu obecnym. W przyszłości według ekonomistów państwowe emerytury mogą być bardzo niskie i być tylko małą częścią naszych obecnych zarobków. Biorąc pod uwagę inflację i niskie wypłaty świadczeń, dysponując wolnymi środkami, warto rozważyć inne opcje emerytalne. Istnieje ich kilka. Mogą być to dodatkowe programy emerytalne takie jak OFE czy PPK. Są to opcje, które nie są obowiązkowe, ale możemy opłacać je samodzielnie i dobrowolnie płacić poza podstawowymi składkami emerytalnymi.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z prywatnych towarzystw ubezpieczeniowych i pakietów emerytalnych. Są one oferowane przez prywatne firmy finansowe — które często działają globalnie i nie są anonimowe. Mogą być to banki czy prywatni ubezpieczyciele. Polisa emerytalna polega na miesięcznym wpłacaniu składek ubezpieczeniowych, a po osiągnięciu odpowiedniego wieku wypłacie dodatkowego prywatnego i niezależnego świadczenia. Miesięczne sumy składek rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych i mogą opiewać do kilkuset złotych w zależności od tego, jakie opcje wybierzemy. Im wyższe składki ubezpieczeniowe, tym wyższa przyszła emerytura. Jest ona niezależna od państwowej i sytuacji państwa w danej chwili.

Podpowiedź: Biorąc pod uwagę stopę zwrotu i to ile możemy zyskać na życie z wyższych emerytur, emerytury dobrowolne są bardzo atrakcyjną inwestycją, która w okresie kilkunastu lat przyniesie bardzo duże zyski — często większe niż inwestowanie komercyjne.

Podnoszenie kwalifikacji

Rzeczą, w którą warto zainwestować środki, które posiadamy w nadmiarze, są nasze kwalifikacje. Niezależnie od tego, kim jesteśmy i w jakiej branży działamy, podnoszenie swoich kwalifikacji oraz wiedzy będzie procentowało. Dzięki temu możemy awansować, zarabiając więcej czy pracować lżej, podnosząc tym samym komfort swojego życia. Podnoszenie kwalifikacji może odbywać się na różne sposoby.

Najpopularniejszym jest finansowanie studiów czy wyższych etapów wykształcenia oraz innych kierunków. Możemy robić też licencje, uprawnienia czy certyfikaty i kursy. Możemy też powiększać naszej kompetencje, następnie wykorzystując je do bardziej opłacalnej pracy. Na rynku istnieje wiele uczelni, szkół czy możliwości podnoszenia kwalifikacji. Jeśli więc mamy wolne środki możemy skorzystać z nich, dokształcając się lub wykorzystywać je na podnoszenie wiedzy równocześnie pracując (np. poprzez płatne kursy).

Dla wielu osób profity takiej inwestycji są za bardzo odległe, dlatego nie biorą podnoszenia kwalifikacji pod uwagę. Zdecydowanie warto jednak rozważyć tę opcję, gdyż może zwrócić się wielokrotnie po nieco dłuższym czasie niż inne szybciej widoczne inwestycje.

Zdrowotna polisa ubezpieczeniowa

Rzeczą, o której możemy pomyśleć, mając więcej środków w budżecie domowym, których nie jesteśmy stanie wykorzystać, jest zapewne sobie większego bezpieczeństwa zdrowotnego. Podstawowa i państwowa służba zdrowia często pozostawia wiele do życzenia.

Odległe terminy oczekiwania na usługi medyczne, niska jakość świadczeń czy mniejsze możliwości leczenia sprawiają, że potrzebując pomocy medycznej, możemy ponieść straty zdrowotne. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wykupienie dla siebie lub całej rodziny prywatnej polisy ubezpieczeniowej. Polega ona na tym, iż płacąc miesięczny abonament — podobny do tego telefonicznego, otrzymujemy dostęp do leczenia w prywatnej sieci klinik.

Na rynku istnieje wiele sieci medycznych czy sieci klinik, w których posiadając taką polisę, możemy leczyć się niezależnie od ubezpieczenia państwowego. Polisa dostępna jest w różnych wersjach. Podstawowe obejmują np. jedynie wizyty u lekarzy i kilku specjalistów. Bardziej rozbudowane i droższe mogą obejmować np. dostęp bez oczekiwania do specjalistów, badania czy wręcz hospitalizacje i wykonywanie zabiegów. Z polisy takiej możemy skorzystać w razie potrzeby, udając się do odpowiednich placówek medycznych.

Inwestycja długoterminowa o niskim ryzyku

Kolejną opcją inwestowania w swoją przyszłość są inwestycje długoterminowe o niskim ryzyku. Są to inwestycje, które cechują się niskim zyskiem, ale bardzo dużym poziom bezpieczeństwa sięgającym prawie 100%. Inwestycjami takimi może być zakup wartościowych rzeczy materialnych, które regularnie i stabilne zyskują na wartości wraz z biegiem czasu. Mogą być to dzieła sztuki, wina czy antyki i biżuteria.

Warto wybierać jednak te, które nie są wymagające w przechowywaniu i nie są narażone na zmianę kursów np. jak metale szlachetne. Po wielu latach mogą być warte znacznie więcej niż w dniu zakupu i są też idealnym sposobem na przechowywanie oraz dywersyfikację kapitału. Inwestycją o niskim ryzyku może być także zakup sprzętu, który będziemy wypożyczali lub wykorzystywali do zarabiania środków. Nie straci on na wartości z dnia na dzień i może służyć nam przez długi okres. Przy większym kapitale możemy zakupić nieruchomość, która również będzie dostarczała nam zysku przez wiele lat.

Obligacje długoterminowe i lokaty, czyli ochrona przed inflacją

Ostatnią opcją w naszym zestawieniu są obligacje oraz lokaty. Są to produkty finansowe oferowane przez państwo, banki czy firmy prywatne. W większości wypadków (i takie też warto wybierać) gwarantują ochronę kapitału. Są one oprocentowane bardzo nisko, bo na ok. 2% — 3%. W zamian za to otrzymujemy gwarancje bankowe lub państwową kapitału i możemy w ten sposób ochronić nasze środki przed utratą wartości.