Problemy finansowe to zmowa każdej osoby. Brak środków w budżecie domowym potrafi pokrzyżować wiele planów i sprawić wiele niekomfortowych sytuacji. Przeważnie o nadciągających problemach finansowych wiemy z pewnym wyprzedzeniem — większym lub mniejszym czekając i nie robiąc nic. Jest to niewłaściwa postawa, gdyż działając od razu przy przewidzeniu takich problemów, możemy zmniejszyć ich rozmiar lub nawet uniknąć ich w całości. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych rozwiązań, które pomogą nam zawczasu zareagować na nadciągające problemy finansowe.

Uporządkowanie finansów i rewizja

Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać, aby dobrze przygotować się na nadciągające problemy finansowe, jest uporządkowanie naszych spraw z nimi związanych. Będzie to zarówno uporządkowanie dokumentów jak i wykonanie pewnych działań, które możemy wykonać od razu. Układanie dokumentacji powinniśmy rozpocząć od zgromadzenia wszystkich listów, monitów, wyciągów czy umów w jednym miejscu.

Następnie należy je posegregować tematycznie i chronologicznie i przejrzeć. W trakcie porządkowania możemy zauważyć pewne rzeczy, które trudno było zauważyć wcześniej. Jeśli posiadamy cykliczne opłaty, na które mamy pieniądze np. czynsz, media itd. warto przed naciągnięciem problemów finansowych opłacić je i zabezpieczyć tak, aby nie zaprzątały nam głowy i były już wyłączone z potencjalnych problemów w trakcie zamieszania. Porządkowanie finansów przed naciągnięciem problemów jest bardzo ważne. Pomoże nam łatwiej przejść całe zamieszanie i uporać się nim.

Gdy mamy już uporządkowane nasze finanse osobiste, warto przeprowadzić rewizje wydatków. Jest to przejrzenie ich oraz zastanowienie się, czy możemy za jakieś rzeczy, produkty lub usługi płać mniej. Dotyczy to np. opłaty za media czy abonamentów. Obecnie bardzo prosto jest zmienić operatorów czy zamknąć pewne zobowiązania, z których nie korzystamy. W ten sposób możemy obniżyć nasze miesięczne wydatki nawet o kilkadziesiąt procent.

Zmniejszenie wydatków i poziomu życia

Kolejnym sposobem przygotowania się na problemy finansowe jest zmniejszenie wydatków i poziomu życia. Może to nam ogólnie pomóc uniknąć problemów, choć nawet gdy one wystąpią, będzie nam z nimi łatwiej walczyć. Obniżenie poziomu życia i ograniczanie wydatków nie oznacza jednak drastycznego ograniczania się, które i tak w wielu przypadkach nie rozwiąże naszych problemów, a utrudni nam funkcjonowanie.

Bardziej w tym sposobie upatruje się zmniejszenia negatywnych skutków, aniżeli ogólnie ich uniknięcia. Zmniejszenie poziomu życia może polegać na sprzedaży części zbędnych dóbr luksusowych jak np. drogiego samochodu i zamiana na tańszy model. Możemy też pozbyć się wszystkich zbędnych akcesoriów czy sprzętu elektronicznego, którego rzadko używamy. Możemy robić zakupy w supermarketach oraz robić to według listy, aby nie kupować zbędnych rzeczy, wyrabiając w sobie dobre nawyki. Kolejnymi sposobami jest dojeżdżanie do pracy ze znajomymi i współdzielenie kosztów podróży czy zainstalowanie energooszczędnych żarówek i napowietrzacza wody w celu obniżenia rachunków.

Dodatkowa praca lub wyjazd za granicę

Problemy finansowe często związane są ze zbyt niskimi dochodami i dotykają osoby mniej zamożne, które nie mogą już w żaden inny sposób obniżyć poziomu swojego życia. Dosyć radykalnym, ale wartym przemyślenia sposobem na pokonanie nadchodzących problemów finansowych jest zmiana pracy lub wyjazd za granice. O ile istnieje możliwość, możemy spróbować pracy w większej ilości godzin lub zmienić firmę czy nawet branże.

Gdy nie jest to możliwe, możemy poszukać pracy za granicą, gdzie zarobimy nawet kilka razy więcej za podobny nakład pracy. Szczególnie jest to proste w okresach świątecznych kiedy wiele firm logistycznych potrzebuje niewykwalifikowanych pracowników lub w okresach sezonowych. Kilkumiesięczna praca za granicą może przynieść nam spore zyski, dzięki którym będziemy mogli uregulować wszystkie zobowiązania w kraju — na które często musielibyśmy pracować wiele miesięcy.

Konsolidacja zobowiązań

Jeśli wiemy o zbliżających się problemach finansowych i wykonaliśmy już wszystkie nieformalne możliwości, aby ich uniknąć, warto skupić się na drugiej grupie działań. Są to działania formalne dotyczące już bezpośrednio naszych pieniędzy czy wydatków. Pierwszym takim działaniem jest konsolidacja zobowiązań. Jest to połączenie wszystkich rat, kredytów czy pożyczek w jeden nowy kredyt, który będziemy spłacali dłużej.

W zamian za to ma on też jednak niższą ratę niż wszystkie inne zobowiązania łącznie razem. Konsolidacja polega zatem na wzięciu nowego kredytu i spłaceniu wszystkich zobowiązań tak, abyśmy miesięcznie mogli uregulować wszystkie zobowiązania. Rozwiązanie takie jest korzystne z kilku powodów. W ten sposób w zamian za dłuższy okres kredytowania możemy uniknąć windykacji, egzekucji komorniczych czy kosztów z tym związanych.

Możemy też żyć na podobnym poziomie i uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji wpływających na naszą psychikę czy komfort życia. Minusem konsolidacji jest podwójne oprocentowanie, które należy zapłacić w ogólnym rozrachunku. Jest to płacenie oprocentowania podstawowych zobowiązań, a następnie kredytu konsolidacyjnego. Wydatek taki może być jednak do zaakceptowania jeśli możemy uniknąć poważnych tarapatów finansowych. Aby wziąć kredyt konsolidacyjny, należy posiadać też zdolność kredytową, więc jest to rozwiązanie gdy nie posiadamy jeszcze żadnych przeterminowanych zobowiązań i możemy to zrobić.

Sama konsolidacja nie jest trudnym procesem. Należy jedynie udać się do banku, przedstawić dokumentację obecnych zobowiązań i złożyć wniosek kredytowy. We wszystkich formalnościach z pewnością pomogą nam doradcy bankowi, a my spłacając wszystkie zobowiązania nowym kredytem, otrzymamy tylko jeden harmonogram spłaty nowego kredytu.

Doradztwo finansowe

Ciekawym rozwiązaniem, z którego nie korzysta wiele osób, jest doradztwo finansowe dla osób prywatnych. Jest to usługa doradcza oferowana przez prywatnych doradców finansowych lub marki finansowe. Polega ona na udzieleniu porady odnośnie naszych finansów. Jest ona też niezobowiązująca, a doradca może poradzić nam np. negocjowanie warunków umowy z bankiem, zabezpieczenie się przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia czy inne rozwiązania, które pomogą nam stanąć finansowo na nogi.